Být na blízku rodičům

Být na blízku rodičům

Co o nás řekl zákazník?

V následujících řádcích bychom se s Vámi rádi podělili o svoje zkušenosti a subjektivní postřehy týkající se výstavby naší dřevostavby RD VIGO 86.


Kdyby nám někdo před 5-6 roky řekl, že si necháme pro bydlení postavit dřevostavbu, tak bychom mu zřejmě dali studený hadr na čelo. Dodnes máme před očima první dřevostavbu, kterou jsme kdy viděli, v našem žargonu „klasickou dřevíčkárnu“ a dohromady jsme se ujišťovali, kdo by si nechal postavit něco takového k bydlení... :) . Jenže doba se mění a názory také. Jak se říká, jen hlupák nezmění rozhodnutí na základě zkušeností a podložených faktů. Takže i my, když jsme v roce 2019  začali uvažovat o výstavbě RD, jsme vzali „na milost“ možnost, že náš vysněný domeček bude možná i dřevostavba. Čím více jsme do celé problematiky pronikali, o to více se začala tato možnost jevit jako ideální řešení.


Zřejmě definitivně nás „zlomila“ v dobrém slova smyslu, návštěva u firmy DD Haus v jejich vzorovém domu v Opatovicích nad Labem, která se uskutečnila v létě 2020. Jeli jsme tam už sice s nějakou představou, ale po inspirujícím setkání s p. Dernerem jsme se vraceli v podstatě rozhodnuti, že tohle je varianta, kterou chceme uskutečnit -  montovaná dřevostavba na klíč v podobě RD VIGO 86. Moje drahá polovička byla sice trochu nemile překvapena z informace, že reálně je možné počítat se zahájením stavby až cca.  za rok, ale na druhou stranu nás čekalo „kolečko“ nutné k vyřízení přepisu a přípravy stavebního pozemku, které se protáhlo více než jsme původně čekali. Tudíž to v konečném důsledku ani nebylo příliš na škodu, protože jsme stejně nemohli začít stavět o moc dříve.


V listopadu 2020 jsme se sešli k finální konfiguraci domu, kterou jsme s panem Dernerem „dotáhli“ do zdárného konce během další návštěvy v Opatovicích nad Labem. Z našeho pohledu musím opět zpětně ocenit vysokou variabilitu řešení interiéru i exteriéru, kde základní parametry RD VIGO 86 bylo možno upravit k naší individuální představě. Tak se v kuchyni objevila například spižírna (i když konečné řešení nebylo tak úplně naším návrhem a ještě jednou děkujeme p. Dernerovi, který našel ideální provedení na jednom z předchozích projektů). Trochu jsme také zvětšili rozměry budoucí ložnice a upravili například umístění bojleru, který se z technické místnosti přemístil do koupelny (za prvné jsme byli na toto řešení zvyklí a za druhé musím dnes ocenit větší prostor v technické místnosti, která je už i tak naplněna na svou maximální kapacitu :) ). Dalším atypickým řešením bylo přidání jednoho venkovního okna a ve vnitřním uspořádání se přesunuly jedny dveře z vnitřní chodby do obývacího pokoje, čímž jsme si opět vytvořili takovou obytnou dispozici, na kterou jsme byli zvyklí z dosavadního bydlení. Všechny tyto vnitřní úpravy nešly nad rámec katalogové ceny domu, což pro nás bylo příjemným překvapením a pěkným bonusem. I se všemi dodatečnými úpravami jsme se nakonec dostali na částku těsně pod 3 mil. Kč včetně základové desky, což plně korespondovalo s naším finančním rámcem, který jsme dokázali na tuto stavbu alokovat. Po tomto „maratonu“ nezbývalo než vyčkat, než na nás přijde řada, zatímco jsme se doma občas „kochali“ pohledem na finální vizualizaci našeho budoucího „domečku“.


Na jaře 2021 jsme se od p. Dernera dozvěděli, že v pořadníku se uvolnilo místo, a protože jsme k naší stavbě měli za vydatné pomoci firmy DD Haus již téměř vše „papírově“ vyřízeno, tak jsme mohli začít realiovat první kroky. Začalo se s přípravou pozemku, což se odrazilo zejména ve vybudování zpevněné cesty z kameniva pro příjezd mixů s betonem na základovou desku, a hlavně jeřáb T-815 PJ-28 p. Šandy, alias „Máňu“, která měla mít klíčovou roli při usazení jednotlivých panelů domu na základovou desku. Náš pozemek, jenž je asi nejlépe možné přirovnat k protáhlé nudli, neoplývá příliš velkým bočním prostorem, který je navíc omezen po obou stranách stavbami, takže výstavba RD zde byla z tohoto pohledu opravdu výzva, které se celý tým DD Haus i p. Šanda zhostili na výbornou i přes moje počáteční obavy, zda je možné na našem vybraném pozemku vůbec stavět.


V květnu 2021 začala stavba vyhrabáním základů a vybetonováním základové desky. Koncem června pak nastal den D, který mám dodnes před očima jako dokonalý „koncert“  mixu maximální koncentrace lidí, techniky a stavebního materiálu v jednom okamžiku na místě stavby. Když ráno začalo pršet, tak jsem byl trochu na infarkt, zvlášť když se začala ozývat i bouřka, která pro zvednuté rameno jeřábu do  maximální výšky určitě nevěstila nic dobrého, ale naštěstí se nám nakonec obloukem vyhnula. Nakonec se počasí umoudřilo a během dne vysvitlo i slunce, takže práce šla pěkně kupředu. Jako první nacouval na dvůr MAN 12t, který přivezl materiál na krovy a střechu. Na pozemek se na nakonec vešel již zmiňovaný jeřáb „Máňa“, kamion s návěsem převážející jednotlivé stěny domu + polystyren i další dodávka, která dovezla lešení, které začalo během RD vznikat hned první den výstavby. Odpoledne se objevilo ještě další nákladní auto s rukou, které přivezlo střešní tašky a nějaký další materiál, který si už dnes z hlavy úplně nevybavuji :) . Každopádně večer po odjezdu všech pracovníků i techniky jsme se dívali na „náš“ dům, byť bez tašek na střeše, ale i tak to byl ohromný kontrast co se povedlo za jeden den postavit.


Následující měsíce byly vyplněny dokončujícími pracemi. Zednické práce u nás vykonávala parta pracovníků DD Haus z Ukrajiny, kterou musím pochválit. V naší „české kotlině“ u mnoha lidí existuje mnoho předsudků na téma „ukrajinský pracovník“, ale pravda je taková, že bez nich by tady zřejmě skoro nic nového nestálo. A já na jejich působení u nás nemůžu říci křivého slova – práci odvedli ve vysokém standardu a po celou dobu s nimi byla výborná komunikace i spolupráce bez jakýchkoliv problémů. Za elektroinstalaci bych chtěl dodatečně poděkovat p. Maškovi, který s námi trpělivě prošel celý dům a domluvil se na jednotlivých instalacích ve všech místnostech. I jemu vděčíme za pár vychytávek a nápadů, které pomohli náš dům udělat „user friendly“ ;) . Neradi bychom zapomněli i na ostatní pracovníky firmy DD Haus, s kterými jsme během celé stavby jednali a řešili všchny potřebné záležitosti, vždy k  naší spokojenosti – ať již to byl p. Matějíček, Šín nebo Valášek (uvedli jsme je v abecedním pořadí, aby se necítili nějak znevýhodněni :) ). A děkujeme i všem ostatním, kteří u nás během stavby pracovali. Namátkou mě napadá velmi šikovný obkladač, jehož jméno bohužel neznáme :) .


S podzimem se přiblížil čas dokončení celé stavby. V našem případě byl ještě trochu problém s vodovodní přípojkou, která pro sousední dům vedla přes náš pozemek a bylo tedy třeba udělat novou vodovoní přípojku jak do našeho domu, tak i do toho vedlejšího. Realizace se nakonec trochu protáhla, takže finální připojení domu na vodu a kanalizaci bylo možné až koncem listopadu 2021. Rád bych se v tomto ohledu zmínil zejména o tom, že firma DD Haus nám pomohla s projektem i vyřízením povolení na novou vodovodní přípojku do vedlejšího domu, což nám zrcela určitě ušetřilo čas i další prostředky, kdybychom byli nuceni oslovit jiného projektanta.


Nebudeme to již moc protahovat, i tak je to úspěch, jestli jste přečetli text až sem. Těsně před vánoci 2021 jsme převzali hotový RD a zároveň jsme si ulehčením otřeli studený pot z čela, protože se nad námi již začala reálně zvedat hrozba vícenákladů, který byly stanoveny ve smlouvě od výše inflace 10 %. Přiznávám, že v době podpisu smlouvy v květnu 2021 jsem nevěřil, že by se inflace mohla na tuto hodnotu dostat, ale ze svého omylu jsem byl bohužel brzo vyveden. Naštěstí jsme to stihli ….  zřejmě za minutu 12.


RD VIGO 86 nám slouží zatím 4 měsíce k plné spokojenosti. Co se týče vnitřní dispozice, tak jsme ji bezezbytku využili a slouží tak, jak jsme si naplánovali. Chybí nám ještě některé venkovní prvky a celkově dokončovací práce na pozemku, ale zde doufám práce pokročí s blížícím se jarním a letním teplejším a příznivějším počasím.


Pokud za nás máme říci, zda bychom něco udělali jinak, tak dnes bychom možná volili o něco větší přesah krovů střechy nad štíty domu. Ale zase se nemusíme obávat o to, že nám zde usídlí nezvaní hosté v podobě holubů, s čímž máme také bohaté zkušenosti z předchozího bydlení.


Celkově můžeme stavbu s firmou DD Haus jen doporučit a rádi bychom, aby tento text sloužil i jako pozitivní reference pro další budoucí „stavebníky“, kteří možná ještě nejsou rozhodnutí a hledají nějakou inspiraci a zkušenosti stejně tak jako my před 3 roky.PS: Za celou stavbu bych chtěl poděkovat jedné osobě a tou je můj táta. Protože byl již v důchodu a měl čas, tak bez jeho obětavé pomoci by se nám celá spolupráce s pracovníky každý den přímo na stavbě koordinovala o dost obtížněji, protože oba dva samozřejmě pracujeme na plný úvazek. Dokončení domu se táta dočkal, ale letos v březnu nás náhle opustil. Chtěl bych mu títmo ještě jednou poděkovat a doufám, že se nás stále dívá tam někde ze shora...

 

Radim Špalek a Hana Trpáková

LKDB, duben 2022

 

 

 

 

 

 

Stáhnout ceník a katalog